Slovník pojmů šicí stroje - Lucznik Česká Republika

Slovník pojmů ze světa šicích strojů

Nejpoužívanější výrazy, zkratky a pojmy a jejich vysvětlivky.

Co znamená...

Automatický navlékač jehel - pomocný navlékač horní nitě skrz ouško jehly na šicím stroji, který vám usnadní začátky šití. Nejedná se o dokoupitelné příslušenství - navlékač musí být připevněn k jehelní tyči již z výroby. Automatickým navlékčem jehel disponují tyto modely šicích strojů Lucznik: (m - mechanický š. stroj, e - elektronický š. stroj)

Lucznik 2005 Amelia II (m)

Lucznik 888 Izabella (m)

Lucznik 2020 Balladyna II (e)

Lucznik 2040 Karolina (e)

Lucznik 2070 Malwina (e)

Lucznik 2050 Magdalena (e)

Lucznik 2060 Helena (e)

 

Coverlock - speciální šicí stroj zkonstruovaný podobně jako overlock, s tím rozdílem, že coverlock šije speciální spodem krycí steh, někdy nazývaný také prádlový steh. Steh spodem krycí se používá pro zkrácení délek, tedy na spodních lemech oblečení, a je narozdíl od stehu šitém dvojjehlou na šicím stroji velmi pružný. Poznáte ho jednoduše: z rubové strany naleznete charakteristické smyčkování, zatímco z lícové strany steh vypadá jako obyčejný rovný steh. Overlock ani šicí stroj tento steh ušít nedokáží, umí to pouze coverlock. Coverlock naopak nedokáže nahradit šicí stroj ani overlock a nemá funkci ořezu látky. Občasně výrobci přistupují k řešení zakomponovat coverlock do overlocku, kdy vzniká stroj tzv. "2v1", ale i zde je nutné mezi stroji přepínat, neboť oba vyžadují jiné nastavení, např. jinak navlečené nitě.

 

Horizontální rotační chapač - modernější typ chapače, mezi jehož výhody patří tišší chod, jednodušší výměna cívky a lepší dostupnost a také průhledná vnější krytka, která umožňuje kontrolovat množství zbývající nitě na cívce spodní nitě. Je méně náchylný na zatrhnutí nitě než kyvný chapač, ale může být náchylný na poškození jehlou při šití naprázdno.

 

Chapač - šicí mechanismus, který vede spodní nit u šicího stroje a vytváří tak steh. Vkládá se do něj cívka se spodní nití. Je několik typů chapače: kyvný CB chapač, horizontální rotační chapač a vertikální rotační chapač.

 

Kyvný CB chapač - klasický, starší typ chapače, který je umístění svisle pod stehovou deskou. Tento typ chapače najdete u mechanických šicích strojů. Běžně není vidět, kolik nitě zbývá na cívce. Tento typ chapače vyžaduje pravidelné promazávání olejem. Je umístěný o něco níže pod stehovou deskou než horizontální rotační chapač, a tak je zde menší šance, že do něj vnikne jehla a tím se poškodí.

 

Overlock - speciální šicí stroj zkonstruovaný tak, aby dokázal v jednom kroku oříznout vrstvy látky, obnitkovat jejich okraje a sešít je dohromady. Nazývá se taky obnitkovávací stroj. Overlockový steh šitý na overlocku najdete na bočních švech triček a poznáte ho podle charakteristického smyčkování. Overlock je většinou nepostradatelný pro šití úpletů, strečových látek a sportovního nebo funkčního oblečení.