Diferenciální podávání - co to je?

Pojem "diferenciální podávání", "diferenciální posun", nebo pouze "diferenciál" najdete u šicích strojů typu overlock. Jedná se o systém podávání látky, kterým se "řasí" nebo "napíná" šitý materiál. Diferenciál zajišťuje plynulé podávání šitého materiálu, rovnoměrný steh a pěkný vzhled obnitkovaného švu.

Overlocky mají na rozdíl od šicích strojů dva podavače látky, které posouvají látku zároveň, avšak nezávisle na sobě. Délka podávání látky se na overlocku dá regulovat pro každý podavač nezávisle. Vzájemný rozdíl mezi délkami podávání (posouvání látky) jednotlivých podavačů se vyjadřuje poměrem, zpravidla se jedná o rozpětí 1:0,7 - 1:2, i 1:2,5. Diferenciál pak pomocí poměru označuje rozdíl v době podávání obou podavačů. Pokud je diferenciál nastaven na 1:1,0, podávají oba podavače látku stejně dlouhou dobu a plní pouze funkci zesíleného podávání látky.

Při nastavení na 1:0,7 druhý podavač podává kratší dobu než první a látka se méně napíná. To je výhodné u klouzavých materiálů jako je satén, podšívka atp., které mají tendenci pod patkou prokluzovat. Pokud se vám materiál má tendenci při obnitkování řasit a shrnovat, nastavte diferenciál na nižší hodnotu (pod 1,0).

Při nastavení na 1:2,0 nebo 1:1,5 druhý podavač podává delší dobu než první a látka má tendenci více se shrnovat. To je vhodné pro velmi pružné materiály jako je tričkovina. Pokud se vám materiál po obnitkování má tendenci vlnit, nastavte diferenciál na vyšší hodnotu (nad 1,0).

Nastavení se provádí pákou nebo otočným kolem na těle overlocku.*

*tyto údaje jsou platné pro overlocky Lucznik 720 D-4.

K čemu slouží diferenciální posun?

Diferenciální podávání - systém dvojího podávání látky u overlocků - je velice užitečné pro látky, které při šití mohou vykazovat problematické vlastnosti. S pomocí nastavení diferenciálního podávání dosáhnete uhlazenějšího vzhledu. Pokud se při obnitkování vlní nebo řasí látka, zpravidla je to vinou špatně nastaveného diferenciálu. Běžně se regulace diferenciálu provádí při obnitkování strečových, velmi elastických látek. Také se využívá při obnitkování látek střižených šikmo.

Pro normální obnitkovací stehy nastavte knoflík páky seřízení diferenciálního posunu na hodnotu 1:1,0.

1. Obnitkování s nabíráním látky

Nastavte knoflík páky seřízení diferenciálního podávání pod hodnotu 1:0. Nastavení knoflíku páky seřízení závisí na šitém materiálu i kolik se má nabírat, a proto knoflík nastavte tak, aby odpovídal konkrétní látce. Před šitím oděvu udělejte zkoušku šití. 
Pokud chcete řasit a sešívat v jednom kroku, např. volán na sukni, stačí si pořídit řasicí patku , díky ní našijete na hladký základ nařasený volán.

2. Obnitkování s natažením látky

Obnitkování s natažením je ideální pro šití ozdobných límců, rukávů, lemů sukní, apod. na volně pletených a tkaných látkách. Výsledným efektem bude zvlnění látky na okraji. Látku při šití zlehka napínejte z obou stran patky.

Při potížích s obnitkováním

Jestliže nebude správně nastavená hodnota natažení vůči šité látce, má látka snahu se posouvat od jehly s tím výsledkem, že obnitkovaný šev bude ušitý nesprávně. V takovém případě se nastaví páka diferenciálního posunu blíže středové značce.